Přestože máme zpravidla zánětlivá onemocnění spojena se zimou a chladem, se záněty močového měchýře a močových cest to bývá zcela jinak. Typická sezóna pro tato onemocnění je spíše v létě. Je to často proto, že koupání ve volné přírodě a také následný pobyt v mokrých plavkách představuje hygienické riziko.

Bakterie Escherichia coli, 10000x zvětšeno
E. coli

Příčinou je zavlečení infekce — zpravidla fekálními bakteriemi, jako je třeba Escherichia coli (na obrázku, 10000x zvětšeno) — přes ústí močové trubice až do močového měchýře. Zánět močových cest a měchýře se projevuje postupně, a to zhoršujícími se příznaky: tlakem v podbřišku za stydkou kostí, nepříjemný pocit při močení, který přechází v pálení, nutkání k opakovanému močení i po vyprázdnění, zakalení nebo i krev v moči, popř. i horečka.

Začínající nebo lehkou formu můžeme často zvládnout pomocí pitného režimu a pomocí urologického čaje nebo vhodného doplňku stravy. Závažnější infekce již vyžadují antimikrobiální léčbu, např. pomocí antibiotik.

Jako doplňková léčba při léčbě antibiotiky se osvědčil Wobenzym. Wobenzym obecně zesiluje účinek antibiotik, to se potvrdilo klinickými studiemi i v případě léčby zánětů močových cest. Současné užívání Wobenzymu a antibiotik snížilo také riziko recidivy. Úspěšné bylo i nasazení Wobenzymu u zánětu vyvolaného chlamydiemi.

Léto znamená vyšší riziko zánětu močových cest